Danas je blagdan Uzvišenja sv. Križa. Prema legendi pobožna carica Jelena ili Helena, majka rimskog cara Konstantina Velikoga, koja se u 4. stoljeću uputila u svetu zemlju odlučivši pronaći Isusov Križ. Na Golgoti je pronašla tri križa, no nije znala koji je bio onaj na kojem je bio raspet Isus. Teško bolesnog čovjeka su donijeli da dotakne križeve, a nakon što je dotaknuo jednoga od njih ozdravio je. Tako su znali koji kroz je onaj pravi. Komadiće sv. Križa su sačuvali kao relikvije i poslali u crkve diljem svijeta.
No relikvija Svetog Križa pala je u ruke nevjernika, Perzijanaca. Car Heraklije je u 7. stoljeću uspio čudesno poraziti perzijsku vojsku, te je od njih zatražio povrat svetoga Križa. Sam car ga je na ramenima prenio natrag u Jeruzalem. No legenda kaže da car nije mogao proći kroz vrata koja su vodila na Golgotu, zaustavljala ga je neka nevidljiva sila. Jeruzalemski biskup Zaharije mu je savjetovao da skine svečanu carsku odjeću i da pokuša u pokorničkom odijelu prenijeti Križ. Nakon što je to učinio uspio je donijeti Križ u Jeruzalem.
Najpoznatije svetište svetog Križa u Hrvatskoj nalazi se u mjestu Arbanija na otoku Čiovo. Naime u dominikanskom samostanu u crkvi svetog Križa posvećenoj Uzašašću Kristovu, na Veliku Subotu 1600. godine prokrvarile su Isusove rane na raspelu koje se nalazi u crkvi. To je primijetio laik koji je uređivao crkvu. Uplašen otrčao je to javiti ostalima, ali trogirski biskup u to nije povjerovao. Međutim, pravoslavni Grci koji su u to vrijeme živjeli tamo povjerovali su u čudo i brodicama se uputili na Čiovo. Probdjeli su noć, a krv je opet prokapala iz Isusovih rana. Na istom križu na kojem su krvarile Isusove rane Isus je okrenuo glavu s jedne na drugu stranu.
Papa Eugen IV. dodijelio je potpuni oprost svima od 7. godine koji na blagdan Kristova Uzašašća na Nebo pohode tu crkvu, ispovjede se, pomole i ostave milodar za potrebe crkve. Ovo je još jedno bogato svjedočanstvo čudesne i bogate povijesti vjere hrvatskog naroda.