Izgradnja hidroelektrana za sobom nerijetko povlači potapanje brojnih naselja i raseljavanje lokalnog stanovništva. U memoriji naroda, možda su najupečatljiviji primjeri bila raseljavanja Hrvata sa stoljetnih ognjišta za potrebe izgradnje Ramskog i Buškog jezera kao akumulacija za hidroelektrane. Upravo isti scenarij prijeti u najbližoj budućnosti stanovnicima Kosinjske doline, mikroregije na području Perušića. Riječ je o području izuzetno bogate i kulturne baštine na kojem se nalazila najstarija tiskara u Hrvatskoj, a upravo u ovom mjestu objavljena je 1483. godine i prva knjiga na hrvatskom jeziku i pismu.
Bogatu povijest čine i glagoljaška crkva iz 1320. gdoine, kao i župna crkva iz 17. stoljeća i pavlinksi samostan. Sada, za potrebe proizvodnje elktrične energije, cijeli dio te povijesti i prirodne ljepote, zauvijek će otići u zaborav. Iako se s takvim planom ne miri lokalno stanovništvu, kao niti brojni stručnjaci koji upozoravaju na neodrživost i neisplatovost projekta, HEP nastavlja sa svojim planovima izgradnje sustava zvanog „Senj 2“, a i država ga postavlja u razinu strateških projekata.
Realizacijom istog, bez sumnje će doći do novog prisilnog vala raseljavanja, dok će prirodna i kulturna dobra ostati – pod vodom! Ono što se događa nekoliko stotina kilometara od nas, ne može nas ostaviti imunima, ili najblaže rečeno – neupućenima, jer nikada ne znamo kada ista sudbina pod plaštom zakona može zadesiti i nas.
Stoga je vinkovački Ogranak Matice hrvatske za večeras pripremio predavanje pod nazivom „Kosilj u kontekstu ekoloških izazova“ gdje će se raspravljati o važnosti kosinjske doline i utjecaju izgradnje hidroelektrane HES Kosinj na njenu budućnost. Sudionici predavanja bit će ma.ing.mech. Tomislav Čolakić iz udruge Eko Zagreb, ekolog i umirovljeni profesor fizikalne kemije prof. dr.sc. Stanko Uršić, dr. sc. Stjepan Štivić iz Instituta za kulturu mišljenja te dr.sc. Dražen Švagelj.
Predavanje će biti održano u 19 sati u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima.