Ove godine u Školskom mednom danu sudjeluje 69 osnivača školskih ustanova, 857 osnovnih škola diljem Republike Hrvatske, 34.809 učenika prvih razreda te 183 pčelara.
Danas, 9. prosinca 2024., povodom dana Sv. Ambrozija zaštitnika pčela i pčelara, tradicionalno se, već 7. godinu zaredom u osnovnim školama održava Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka. Program je namijenjen edukaciji učenika i njihovih roditelja o važnosti meda kao sastavnog dijela prehrane kao i pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.
– Iznimno mi je zadovoljstvo pozdraviti sve prisutne u OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima i drago mi je da se program – Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka uspješno nastavlja. Ovo je najbolji način da naše najmlađe educiramo o potrebi konzumacije zdravih proizvoda i važnosti suživota s prirodom te koliko su pčele važne u održavanju ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti, rekao je potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro.
Ministar Dabro je iskoristio priliku da se zahvali svima koji sudjeluju u kreiranju ovog hvale vrijednog programa u kojem se najmlađe uči o važnosti meda u prehrani, važnosti samog pčelarstva kao djelatnosti te potiče promociju meda proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima.
U šest godina održavanja sudjelovalo je ukupno 860 osnovnih škola s 209.380 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluje prosječno 192 pčelara. Ove godine u Školskom mednom danu sudjeluje 69 osnivača školskih ustanova, 857 osnovnih škola diljem Republike Hrvatske, 34.809 učenika prvih razreda te 183 pčelara.
Program je namijenjen učenicima prvih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a učenici tom prigodom dobivaju staklenku meda volumena 370 ml i edukativnu slikovnicu „Pčelica Jelica i medo Edo“ zapakiranu u vrećicu s likom pčelice Jelice.
Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka donijela je Vlada Republike Hrvatske u svibnju 2023. godine, a provode ga Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatski pčelarski savez i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koja je provela Javni poziv za sudjelovanje u ovoj mjeri.
Republika Hrvatska danas ima 51 proizvod čiji naziv je registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) ili zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS) u koje ubrajamo i Slavonski med ZOI, Zagorski bagremov med ZOI, Goranski medun ZOI, Istarski med / Istarski med ZOI i Dalmatinski med ZOI, a prijelaznu nacionalnu zaštitu imaju Banski kestenov med ZOI i Med Hrvatskog primorja ZOI.
Uz europski sustav kvalitete, Ministarstvo je uspostavilo i nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda „Dokazana kvaliteta“ u cilju isticanja više kvalitete hrvatskih proizvoda i postizanja još veće prepoznatljivosti i promocije domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na tržištu. Oba sustava su dobrovoljni sustavi. Ministarstvo je 6. listopada 2023. godine priznalo oznaku „Dokazana kvaliteta“ za med. Zahtjev za priznavanje podnio je Hrvatski pčelarski savez. U sustavu trenutačno sudjeluje 20 certificiranih pčelara.