
“Ne sudi knjigu po koricama” – poznata izreka dobiva sasvim novo značenje u sklopu Žive knjižnice, jedinstvenog koncepta koji kroz osobne priče i dijalog ruši predrasude i stereotipe.
Za sve one koji žele znato više o konceptu žive knjižnice, Udruga Pariter iz Rijeke i Gradska knjižnica Vukovar zajednički će održati promociju Priručnika za zajednicu: Kako organizirati Živu knjižnicu, u ponedjeljak, 27. siječnja 2025., s početkom u 1800 sati.
Riječ je o priručniku koji nudi konkretne alate i upute za provođenje Žive knjižnice, metode koja mijenja način na koji razumijemo jedni druge i gradimo zajednice.
Umjesto klasičnih knjiga, posjetiteljice i posjetitelji Žive knjižnice “posuđuju” ljude – osobe koje otvoreno dijele svoja iskustva kao žive knjige. Na taj način, kroz osobne priče, Živa knjižnica stvara prostor za razumijevanje, dijalog i rušenje predrasuda. Živu knjižnicu mogu provoditi sve organizacije i pojedinci kojima je važna ideja promicanja ljudskih prava i antidiskriminacija , a poziv je namijenjen svim udrugama, odgojno-obrazovnim ustanovama te pojedincima koji se u svom radu susreću ili su zainteresirani za rad s marginaliziranim društvenim skupinama.
Dvodnevna radionica: Naučite kako organizirati Živu knjižnicu
Uz promociju priručnika, održat će se i dvodnevna radionica uz prijave za sve zainteresirane za organizaciju Žive knjižnice. Radionica će se održati u utorak i srijedu, 28. i 29. siječnja, od 9 do 15 sati u Gradskoj knjižnici Vukovar, a provodi je udruga za ljudska prava i građansku participaciju Pariter iz Rijeke koja koristi ovu metodu u svom radu od 2015. godine.