Država ulaže 530 tisuća eura u svrhu pronalaska žrtava iz Domovinskog rata na Petrovačkoj doli!

Petrovačka dola
Petrovačka dola, IZVOR: Ministarstvo hrvatskih branitelja

Pitanje osoba nestalih u Domovinskom ratu najznačajnije je neriješeno pitanje posljedica veliko srpske oružane agresije na Republiku Hrvatsku. Radi pronalaska posmrtnih ostataka hrvatskih branitelja i civila, od travnja 2022. godine, provode se sustavna terenska istraživanja na odlagalištu otpada „Petrovačka dola“ gdje je u svibnju i lipnju 2024. godine pronađena masovna grobnica s posmrtnim ostacima najmanje 10 žrtava.

Budući da se radi o mjestu masovne grobnice, odnosno mjestu prikrivanja zločina te da novo prikupljena saznanja upućuju na mogućnost da se na odlagalištu otpada „Petrovačka dola“ još nalaze posmrtni ostaci većega broja žrtava, potrebno je osigurati preduvjete za nastavak provedbe istraživanja.

Navedena lokacija smatra se do sada najzahtjevnijom i najsloženijom lokacijom, posebno imajući u vidu da se radi o aktivnom odlagalištu otpada grada Vukovara i šire okolice na koji se kontinuirano odlažu velike količine otpada.

Zaključno s 31. prosincem 2024., nakon gotovo dvije godine pretraživanja vukovarskog odlagališta pregledano je i uklonjeno 110 008 m3 otpada, te je pri tome pretražena dubina i do 14 metara.

Usporedno s naporima koji se ulažu u identifikaciju posmrtnih ostataka, nastavlja se daljnje istraživanje lokaliteta. U ovom trenutku nije moguće predvidjeti kada će istraživanja završiti, ali pretpostavka je kako će trajati još izvjesno vrijeme, tim više što recentne informacije prikupljene putem međuresorne suradnje, upućuju na mogućnost da se posmrtni ostaci nalaze ispod kazete u kojoj je odložen građevinski otpad koji sadrži azbest, a koju je potrebno ukloniti odnosno taj otpad izmjestiti na novu plohu unutar odlagališta otpada „Petrovačka dola“ kako bi se moglo nastaviti terenska istraživanja. Također je evidentno da se radi i o pokušaju prikrivanja zločina premještanjem posmrtnih ostataka žrtava s primarne lokacije u ovu sekundarnu, moguće i tercijarnu grobnicu.

Republika Hrvatska, 34-u godinu od početka oružane velikosrpske agresije, traga za još 1.782 nestale i smrtno stradale osobe za koje nije poznato mjesto ukopa, od kojih 489 osoba nestalih na području Vukovarsko-srijemske županije, odnosno 365 u gradu Vukovaru. Pitanje nestalih osoba stoga je najdugotrajnija posljedica te najsloženije humanitarno, političko i etičko pitanje posljedica oružane velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku.

U skladu sa svime navedenim, radi žurne realizacije svih potrebnih aktivnosti koje nadležna tijela trenutno provode na lokalitetu „Petrovačka dola“ u Vukovaru te potrebe nužnog izmještanja građevinskog otpada koji sadrži azbest na navedenoj lokaciji kao i osiguranja svih preduvjeta za nesmetano privremeno zbrinjavanje otpada na odlagalište otpada „Stara Ciglana“ u Županji ili na drugo odlagalište komunalnog otpada, uvažavajući i temeljne zahtjeve gospodarenja otpadom, primjenu načela gospodarenja otpadom te ciljeve i mjere propisane Zakonom o gospodarenju otpadom potrebno je osigurati sve mjere za provedbu navedenih aktivnosti.

U svrhu osiguranja i izvršenja mjera Fond će osigurati financijska sredstva u visini najviše do 290.000,00 eura (bez PDV-a), što čini 100 % procijenjenih i prihvatljivih troškova na ime troškova prijevoza (uključujući i najam kamiona-smećara) i dijela troškova odlaganja komunalnog otpada, koji se sakuplja u sklopu javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, odlučeno je na posljednjoj sjednici Vlade

Fond će osigurati financijska sredstva u visini najviše do 134.000,00 eura, uvećano za PDV, što ukupno iznosi 167.500,00 eura i čini 100% procijenjenih i prihvatljivih troškova izmještanja građevinskog otpada koji sadrži azbest, koji je odložen u kazeti na odlagalištu otpada „Petrovačka dola“ u Vukovaru, u novu kazetu koja se nalazi na tom odlagalištu, kako bi se mogla nastaviti terenska istraživanja na lokaciji ispod kazete koja lokacija je predviđena planom daljnjih istražnih radova.