
Birokrati iz Europske komisije odlučili su poduzeti mjere za uklanjanje tzv. rizika koji proizlaze iz uvoza male vrijednosti koji se prodaje preko internetskih trgovaca na malo izvan EU-a i tržišta na kojima se nalaze trgovci izvan EU-a.
Ukoliko vam na prvu nije bilo jasno, na udaru su omiljene on-line trgovine među Hrvatima, Temu, Shein i slične.
Komisija potiče mjere, među ostalim, u području carine i trgovine, kao što su pokretanje carinskih provjera, zaštita potrošača te Akt o digitalnim uslugama i Akt o digitalnim tržištima.
Prošle je godine na tržište EU-a ušlo oko 4,6 milijardi pošiljaka male vrijednosti, tj. robe čija vrijednost ne premašuje 150 EUR, što iznosi 12 milijuna paketa dnevno. To je dvostruko više nego 2023. i tri puta više nego 2022., a za mnoge od tih proizvoda utvrđeno je da nisu u skladu s europskim zakonodavstvom. Taj eksponencijalni rast izaziva brojne zabrinutosti. Uglavnom, sve je više štetnih proizvoda koji ulaze u EU. Štoviše, europski prodavatelji, koji poštuju naše visoke standarde proizvoda, izloženi su riziku od štete zbog nepoštenih praksi i prodaje krivotvorene robe na internetskim tržištima. Naposljetku, velik broj paketa koji se otpremaju i prevoze ima negativan ekološki i klimatski otisak, navodi se u objavi Komisije.
U nepotrebnoj i pretjeranoj ‘brizi’ Komisije prema potrošačima, tvrde kako kupci trebaju „uživati puni potencijal e-trgovine i imati pristup praktičnim, cjenovno pristupačnim, sigurnim i visokokvalitetnim proizvodima na internetu.
Tako, među prvim mjerama prema prijedlogu EK ide carinska reforma kojom bi se ukinulo izuzeće od carine za pakete male vrijednosti u vrijednosti manjoj od 150 EUR i jačanje sposobnosti za kontrole kao što su bolja razmjena podataka i procjena rizika.