
Godinama nakon Drugog svjetskog rata, brojne hrvatske gerilske skupine pružale su otpor novo uspostavljenoj komunističkoj vlasti, uglavnom u južnoj Hrvatskoj te na području Bosne i Hercegovine. Gerilskim ratovanjem križari su čini ogromne probleme komunistima, koji su napokon znanstveno dokumentirani.
Što se sve događalo u tom vremenu o kojem se desetljećima šutjelo moći ćete večeras (19 sati) doznati u vinkovačkom Ogranku Matice hrvatske gdje će biti održane promocije dvije knjige dr.sc. Blanke Matković na ovu temu.
– Knjiga „Od Vrana do Biokova“ na preko tisuću stranica obuhvaća djelovanje križarskih skupina, križarskih organizacija i neformalnih jatačkih mreža na prostoru od linije Vran – Posušje – Imotski – Biokovo prema Kamešnici, Cetinskom kraju, Tomislavgradu, Kupresu do Rame, dok knjiga „Od Vrana do Žabe“ na 700 stranica odnosi se na istu tematiku na liniji od Vrana, Posušja i Imotskog do Metkovića, planine Žabe, Neuma, Hutova, Mostara i Čvrsnice, navode iz vinkovačkog Ogranka Matice hrvatske.
Ove knjige predstavljaju jedinstvenu znanstvenu cjelinu jer je zapravo riječ o proširenom doktorskom radu kojega je u listopadu 2024. autorica obranila na Sveučilištu u Zagrebu.
– Knjige su ujedno i prve znanstvene monografije koje obuhvaćaju protukomunistički oružani otpor u dalmatinsko-hercegovačkom prostoru počevši od jeseni 1944. kada se osnivaju prve skupine „zelenog kadra“, potvrđuju iz Matice.
U konačnici, ovim se knjigama spomenuta tematika po prvi puta metodološki pozicionira znatno šire od historiografskog istraživanja ulazeći u prostor politoloških istraživanja rata i mira te arheologije suvremenih sukoba, posebice arheologije otpora.