
Danas obilježavamo međunarodni dan žena. Počeci njegovog obilježavanja vežu se uz borbu za ekonomsku i društvenu ravnopravnost žena i muškaraca. Naime industrijska revolucija sa sobom je donijela veće sudjelovanje žena u procesu rada, no njihove plaće nisu bile ni približne onima koje su imali muškarci. Davne 1857. godine u New Yorku radnice u tekstilnoj industriji odlučile su prosvjedom zahtijevati bolje plaće i sigurnije uvjete rada, udružile su se u sindikat, te se idućih godina broj prosvjeda i sindikalnih organizacija povećavao.
Socijalistička partija Amerike zaslužna je za obilježavanje prvog međunarodnog dana žena 1909. u SAD-u, kada donosi svoju deklaraciju u kojoj govori o pravima žena, a 1910. u Kopenhagenu se održava prva međunarodna ženska konferencija. Ustanovljenje Međunarodnog dana žena zasluga je Socijalističke internacionale, a nakon Njemačke počeo se obilježavati i u drugim europskim zemljama, da bi ga konačno u Rusiji nakon Oktobarske revolucije Lenjin proglasio državnim praznikom i to na nagovor boljševičke feministkinje Aleksandre Kolontaj.
Padom komunizma mnoge zemlje prestale su obilježavati ovaj dan jer se on vezao uz komunističku ideologiju. Neke zemlje su sačuvale običaj poklanjanja cvijeća baš na taj dan, a intenzivnije se počeo slaviti Majčin dan druge nedjelje u svibnju. Šezdesetih godina dvadesetog stoljeća javljaju se razni pokreti koji se zalažu za društvenu i političku ravnopravnost žena poznati kao feministički pokreti, koji su dan žena 08. ožujka slavili kao važan i neizostavan dan borbe za jednakost žena.
Na svjetskoj razini Međunarodni dan žena obilježava se od 1975. godine kada su Ujedinjeni narodi proglasili Međunarodnu godinu žena, a 8. ožujka UN-ovim praznikom za ženska prava i svjetski mir. Iako je primarno cilj obilježavanja ovog dana bio usmjeren na ekonomska prava žena, s vremenom je postao simbol borbe za ravnopravnost žena na svim područjima društvenog života, ukazujući na potrebu ravnopravnog vrednovanja ženskih i muških sudionika gospodarskog, političkog, kulturnog i svakog drugog dijela života.
Postoji humoristična legenda prema kojoj se dan žena trebao slaviti 06. ožujka no ženama je trebalo duže vremena da se spreme za proslavu pa se on ipak slavi 08 ožujka, dok su muškarci zaboravili koji datum oni slave svoj dan. Šalu na stranu, kako god bilo i koji god datum bio svaki dan treba biti dan u kojem će se i žene i muškarci jedni prema drugima odnositi s ljubavlju i poštovanjem. Sretan Vam dan žena drage naše žene, dragi muškarci sretan Vam dan Vaših žena!