
U okviru svog kanonskog pohoda, koji se događa jednom u pet godina, nakon vizitacija župa, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit redovito pohodi i institucije s kojima župnici svakodnevno surađuju na dobro povjerenih im vjernika.
Tako je u maloj županijskoj vijećnici u Vukovaru, upriličen susret zamjenika župana koji obnaša dužnost župana Franje Oreškovića i đakovačko-osječkog nadbiskupa mons.dr. Đure Hranića sa suradnicima.
Govora je bilo o aktualnom stanju na području Vukovarsko-srijemske županije, ulaganjima u vjersku zajednicu te infrastrukturu, kako na području Županije tako i na području Srijemske biskupije u Republici Srbiji.
– S radošću smo došli ovamo i volio bih da ovaj zajednički dolazak pročitate kao izraz našega poštovanja, vrednovanja i rada i vašega osobno i uopće službe Župana na području Županije, županijskih službi i suradnika, rekao je uvodno mons.dr. Đuro Hranić.
– Ozbiljniji problem s kojim se susrećemo u ovome dijelu nadbiskupije je demografske naravi. Prosječna dob vjernika je sve starija, u pojedinim školama u zadnjih 10 godina broj učenika se prepolovio. Do prije 7-8 godina, mi kao nadbiskupija smo imali pet ili šest mladomisnika za pokrivanje mreže župa koje imamo, a zadnjih godina nemamo dovoljan broj svećenika. Prisiljeni smo spajati župe pastoralnoj skrbi jednoga župnika, izjavio je monsinjor Hranić, dodavši kako se upravo to dogodilo župama u Vukovarsko-srijemskoj županiji u mjestima – Čakovci, Orolik, Sotin, Lovas, Bapska, Šarengrad, Ilača i Tovarnik.
Posljedice demografskog sloma na istoku zemlje, očituju se i kroz sve rjeđa svećenička zvanja.
– Ove godine, nažalost, nećemo imati nijednog mladomisnika. To nismo imali od Prvog svjetskog rata!, istaknuo je nadbiskup.
Pohvalio je suradnju Vukovarsko-srijemske županije i župnih zajednica, osobito istaknuvši kako je ovo jedina županija koja kada obilježava Dan županije, redovito, svake godine zahtjeva dolazak biskupa i održavanje svete mise tim povodom. Nadbiskup se osvrnuo i na kršćansku baštinu koja u ovome dijelu Nadbiskupije nije samo olupina nego ima sadržaja, rekao je u svom obraćanju.
Osvrnuvši se na upućene riječi, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković istaknuo je pitanje demografije kao rak rane Vukovarsko-srijemske županije.
– Nemamo čarobni štapić kojim bi mogli zamahnuti i riješiti probleme, ali gdje ima volje, ima i načina. I dan danas nas prate posljedice Domovinskoga rata, no to nije i ne smije biti izgovor. Nikada zaboraviti, ali moramo gledati isključivo naprijed, ustvrdio je župan Franjo Orešković.
– S Vaše strane uvijek postoji otvorenost i nastojite biti zagovornici naših potreba, pomažete u pojedinim projektima i na tome Vam hvala, zaključio je đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons.dr. Đuro Hranić.