Štrajk upozorenja u školama diljem Hrvatske, no ipak bez podrške svih nastavnika

ILUSTRACIJA/PEXELS

Danas se održava jednodnevni štrajk upozorenja u osnovnim i srednjim školama te fakultetima diljem zemlje. Štrajk su organizirala tri sindikata: Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske te Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Razlog štrajka su prvenstveno materijalni zahtjevi odnosno neusklađenost koeficijenata u obrazovnom sektoru s ostalim javnim sektorima, uz isticanje i dva nematerijalna zahtjeva: formalno uvođenje izuzeća od ocjenjivanja i odgađanje modularne nastave na minimalno godinu dana te angažman Ministarstva po pitanju sistematizacija na visokoškolskim ustanovama.

Iako su plaće rasle u svim javnim sektorima sindikati smatraju kako su obrazovanje i znanost potpuno zanemareni u odnosu na druge sektore. Ministar im međutim već danima poručuje kako je ulaganje u obrazovni sustav značajno poraslo, što se najbolje vidi iz činjenice kako je budžet resornog ministarstva narastao s nešto više od milijardu eura na 4,6 milijardi eura.

Najveće moguće investicije su upravo u sektoru obrazovanja. Grade se nove škole, vrtići. Ulažu se velika sredstva u sustav visokog obrazovanja. Nikada ovoliko novca, financija, nije bilo uloženo u poboljšanje obrazovanja kao takvog. Provodi se čitav niz reformi, a povećanje plaća djelatnika, učitelja u školama, u zadnjih šest godina, poraslo je za više od 100% izdvajanja, istaknuo je ministar Fuchs danas prigodom gostovanja na Hrvatskom radiju.

Kako je ministar već ranije najavio sudionicima štrajka neće biti plaćen ovaj radni dan, a ovaj put prosvjeta je ipak podijeljena. Naime u štrajku ne sudjeluje Sindikat hrvatskih učitelja, najveći sindikat javnih službi s 23.500 članova. Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem istaknula je kako ne želi voditi svoje članove u štrajkove upitne zakonitosti, u štrajkove u kojima ciljevi nisu jasni i koji teško mogu polučiti rezultat. 

Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin za medije je izjavio kako se prema prvim podacima štrajku odazvalo 30 posto znanstvenih institucija. Moramo ponovno primijetiti da nitko od sudionika u štrajku ne spominje prava djelatnika u predškolsko obrazovanju iako su oni itekako važan dio obrazovnog sustava, njegova prva stepenica i temelj za ostale stupnje obrazovanja.