KLAVIRSKI DUO Večeras koncert Vladimira Mlinarića i Jakše Zlatara

Ilustracija/PEXELS

U okviru 31. sezone Vinkovačke glazbene scene, koja je dio 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva, danas će biti održan koncert klavirskog dua, Vladimira Mlinarića i Jakše Zlatara koji će u programu izvesti skladbe Franza Schuberta, Claudea Debussya, Mauricea Ravela te Sergeja Rahmanjinova.

Vinkovačka glazbena scena Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima, obuhvaća organizaciju koncerata uz slobodan ulaz, a u svrhu obogaćivanja kulturne ponude Grada i promocije glazbe, posebice među mladima i svima koji za to imaju potrebe.

Vladimir Mlinarić redovito nastupa na međunarodnim festivalima (Santander, Ljubljanski festival, Ohrid, Europamusicale, Al Bustan…). Sudjelovao je u raznim sastavima s poznatim umjetnicima (Pierre Amoyal, Igor Gavriš, Kurt Widmer, Marcos i Bernarda Fink, Mirjam Kalin, Jasminka Stančul…), a od osnivanja (1994.) član je Tria Luwigana (dobitnici Betettove i Župančičeve nagrade). Izvodi i modernu glazbu, pa je praizveo djela I. Petrića, B. Leskovica, P. Ramovša i drugih.

Stručna kritika ocjenjuje ga kao profinjenog interpreta, koji u sebi udružuje akademizam I slobodnu fantaziju te ljubav za glazbu. O njegovim izvedbama piše se da su precizne i pregledne, a o njegovom stilu da je jasan, diskretan i nenametljiv. Od 2002. profesor je klavira na “Akademiji za glasbo” u Ljubljani.

Jakša Zlatar na Muzičkoj akademiji u Zagrebu djeluje od 1979. kao nastavnik klavira i metodike nastave klavira. Do ove godine je kao profesor u miru predavao na akademijama u Zagrebu i Puli. Tijekom 20 godina (od 1996. do 2016.) predavao je klavir i metodiku i na Akademiji za glasbo u Ljubljani, gdje je vodio i poslijediplomski studij (također je bio voditelj kolegija metodike na akademiji u Splitu).

Autor je „metodičke trilogije“: Metodika klavira (1. izdanje 1982., 2. prošireno izdanje 2017.), Uvod u klavirsku interpretaciju (1. izdanje 1989., 2. prošireno izdanje 2016.; knjiga je prevedena na engleski, slovenski i albanski) i Povijest klavirske literature 1. dio (2024.). Autor je i brojnih članaka u stručnim časopisima. Uz koncertiranje održava seminare te je član žirija na pijanističkim natjecanjima. Od 1995. do 1998. vodio je Eptinu pijanističku školu u Dubrovniku, a od 2003. sudjeluje na ljetnoj školi u Pučišćima na Braču. Bio je jedan je od utemeljitelja i dugogodišnji tajnik EPTE Hrvatske te osnivač udruge Hrvatska glazbena scena mladih. Član je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagoga. Također je bio je jedan je osnivača i glavni urednik časopisa glazbenih pedagoga Tonovi.

Program počinje u 19 sati u Dvorani Ogranka Matice hrvatske.