SKRIVENO BLAGO SPAČVE Tko je za ‘lov’ na tartufe?

Ilustracija/Turistička zajednica područja Spačvanska šuma

Turistička zajednica područja Spačvanska šuma, a koja okuplja područje grada Otoka te općina Bošnjaci i Vrbanja uputila je zanimljiv poziv rekreativcima i ljubiteljima prirode, ali i istinskim gurmanima.

Dobro čuvana tajna Spačvanske šume jesu tartufi! Podzemne gljive najčešće rastu uz korijenje stabala poput hrasta, bukve, topole, vrbe i brijesta pa ne čudi kako ih pronalazimo u hrastom bogatoj Spačvi. Intenzivnog i oporog zemljanog mirisa jelima daju specifičan okus. Osim što ih gurmani jednostavno obožavaju, tartufi su na glasu i kao afrodizijaci. No, kako bi završili u tanjurima istinskih znalaca, tartufe je najprije potrebno pronaći, stoji u objavi.

IZVOR: Turistička zajednica područja Spačvanska šuma

Inače, sakupljanje tartufa na državnim površinama za osobne potrebe regulirano je Pravilnikom o sakupljanju nedrvnih šumskih proizvoda i korištenju šume i šumskog zemljišta i to Člankom 18. Prema istome, dnevno je moguće prikupiti 0,1 kilogram tartufa, a iznimka je slučaj u kojem sakupljač pronađe tartuf veće mase, a prethodno nema već sakupljene druge količine tartufa. Za proceduru je potrebno ishoditi dozvolu Hrvatskih šuma uz naknadu definiranu cjenikom.

S obzirom da se radi o podzemnim gljivama, potraga je za njima jedinstveno iskustvo i prava atrakcija. Lov na tartufe vodi stručnjak tartufar kojemu je u potrazi najvažniji pratitelj utrenirani pas istančanog njuha. On će pronaći mjesta na kojima rastu iznimno cijenjene i pomalo tajanstvene gljive. Na području se TZP Spačvanska šuma i sami možete okušati u lovu na tartufe ili uživati u jelima s tartufima. Od rujna su do prosinca aktivne potrage za bijelim tartufom, dok se u ostatku godine traga za crnim tartufom, navode iz Turističke zajednice.

Inače, crni tartuf, koji je sada aktualan, na tržištu se može pronaći već od 265 eura po kilogramu na više.