Znate li da Šokci žive i u rumunjskom Temišvaru?

foto: Gradski muzej Vukovar/Miroslav Šlafhauzer

Izložba narodnih nošnji Šokaca u Panoniji iz zbirke Centra za tradicijsku kulturnu baštinu pod nazivom „Kad se spremim i malo naredim“ jučer je svečano otvorena u Dvorzu Elzt u Vukovaru. 

Predstavljene su narodne nošnje Šokaca iz različitih regija, koje iako na prvi pogled različite ipak imaju mnogo zajedničkih elemenata. Posjetitelji tako mogu vidjeti narodne nošnje Šokaca koji žive u Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, zatim Šokaca koji žive Bosanskoj Posavini, istočnom Srijemu i Bačkoj, mađarskom dijelu Baranje te ono što je posebno zanimljivo nošnje Šokaca koji žive u rumunjskom mjestu Rekašu u okolici Temišvara, što je zapravo najstarija i najudaljenija točka šokačke dijaspore.

Izloženo starovirsko ruho predstavlja pravo kulturno bogatstvo koje se kroz generacije čuva u šokačkim obiteljima. Šokački tradicijski odjevni predmeti i rukotvorine su nepovratno uništeni tijekom Domovinskog rata, kao i tijekom velike poplave u županjskoj Posavini stoga je i ova izložba osmišljena kao projekt koji će šokačke nošnje sačuvati od zaborava i zainteresirati mlade za obnovu zaboravljenih umijeća izrade ovakvih predmeta.

Autor izložbe je Josip Forjan, voditelj Centra za tradicijsku kulturnu baštinu, uz stručne suradnike Mladena Seletkovića i Mihaelu Živić. Svečanost otvorenja uveličao je KUD Izvor iz Vinkovaca koji je tom prigodom izveo tradicijske narodne napjeve Drumarac iz Antina, Ej sviraj Pavo te Ajde diko, ajde lane moje.

 

foto: Gradski muzej Vukovar/Miroslav Šlafhauzer
foto: Gradski muzej Vukovar/Miroslav Šlafhauzer