Bolje patiti sto dana na zemlji, nego samo jedan dan u čistilištu

Ilustracija/PEXELS

U određene dane u crkvenoj godini, obično uz velike blagdane ili posebno značajne crkvene jubileje, vjernici često mogu čuti da imaju priliku za potpuni oprost grijeha. Često se ova milosna prilika propušta, što zbog neznanja, a što zbog nemara. Obično imamo priliku izmoliti potpuni oprost za sebe ili za nekog živog, no u ove dane imamo priliku izmoliti potpuni oprost grijeha za naše pokojnike. O čemu se zapravo radi? Prema nauku Crkve sakramentom ispovijedi brišu se svi grijesi koje smo ispovjedili, pod uvjetom da smo učinili valjanu ispovijed. No iako oprošteni ti grijesi ipak ostavljaju posljedice, ostavljaju ”ožiljke” na duši, te zahtijevaju od nas određenu pokoru kojom bi trebali dati zadovoljštinu za učinjene grijehe. Ako to ne učinimo za života, a umremo u stanju milosti, dakle bez teškog grijeha, zadovoljštinu za naše grijehe ćemo morati činiti poslije smrti, u čistilištu, gdje nas čeka vremenita kazna za naše grijehe. Ovo je dio crkvene doktrine o oprostu.

Katekizam katoličke crkve kaže: ”1479 Budući da su vjerni mrtvi na putu čišćenja također članovi istog općinstva svetih, možemo im pomoći, između ostalog, stječući za njih oproste, da bi tako bili olakšani od vremenitih kazni za grijehe”. Oprostom, bilo potpunim bilo djelomičnim, ublažavamo ili ukidamo vremenitu kaznu.

Potpunim oprostom vremenite kazne se oslobađamo u potpunosti, a u razdoblju od 01. do 08. studenoga potpuni oprost možemo izmoliti ne za žive, već za naše pokojnike čije duše su u čistilištu.

Uvjeti za to su:

  • pohoditi groblje i u dane od 1. do 8. studenoga moliti za pokojne,

  • na današnji dan, ili po dopuštenju Ordinarija u nedjelju prije ili poslije ovoga dana, ili na dan Svih svetih, pohoditi neku crkvu ili oratorij i ondje, uz sakramentalnu ispovijed i pričest, izmoliti Očenaš i Vjerovanje te moliti na nakanu Svetoga Oca (molitvu po izboru).

Također se može izmoliti i djelomični oprost za pokojne, za duše u čistilištu, koji ublažava vremenitu kaznu, a uvjeti su:

  • pobožno pohoditi groblje i, makar i samo u duhu, moliti za pokojne

  • pobožno izmoliti Jutarnju ili Večernju časoslova za pokojne ili zaziv Pokoj vječni.

Iskoristimo ovu priliku za duhovno djelo milosrđa i izmolimo vječni mir našim najmilijima, jer oni sami za sebe ne mogu moliti i u potpunosti ovise o nama i našim molitvama. Uvijek se sjetim riječi našeg patera Martina Dretvića: ”Bolje patiti sto dana na zemlji, nego samo jedan dan u čistilištu.”  Budimo milosrdni, jer i nama će jednom trebati milosrđe.