Da od nje ima koristi ne bi je zvali – partizanka!

FOTO: Ivan Valentić

Koja je to pojava ženskog roda koja tjera suze na oči, koja vas guši, zbog koje vam je nos otečen i začepljen, a tijelo vas svrbi toliko da vam stvara i psihičku nervozu? Ove osobine krase biljku ženskog roda, ambroziju, kod nas poznatu i kao partizanka. Legenda kaže da je u našim krajevima ime partizanka dobila jer je se narod nikako nije mogao riješiti. Prema drugoj legendi ambrozija je nekada bila hrana grčkih bogova koja im je davala besmrtnost, no i dalje je nejasno zašto bi pored sve moguće hrane koju su imali na raspolaganju odabrali jesti jedan obični korov.

Ambrozija nije naša autohtona biljka, u Europu je došla u 19. stoljeću i od tada je se ne možemo riješiti. Ambrozija zaista je korov, jednogodišnja biljka koja počinje rasti u travnju, a ovisno o vremenskim prilikama cvatnja kreće u srpnju, doseže vrhunac u kolovozu i traje do sredine rujna. Tijekom cvatnje samo jedna biljka otpušta oko milijardu peludnih zrnaca koji ostaju u zraku satima, a zrakom mogu letjeti kilometrima. Pelud ambrozije najjači je alergen, a svake godine bilježi se sve veći postotak alergičara. Ambroziju možemo suzbijati herbicidnim sredstvima kad se radi o velikim poljoprivrednim površinama. Vrijeme tretiranja nije važno kao što je to slučaj kod nekih drugih kultura, a tretman prskanja se može ponavljati nekolik puta tijekom sezone. Također jedan od oblika suzbijanja je i košnja, koju treba obaviti na vrijeme kako biljka ne bi narasla dovoljno da krene cvatnja, no zapravo jedini učinkovit način njenog uništenja je čupanje biljke iz korijena.

To je naravno nemoguće savršeno izvesti jer je biljka rasprostranjena na svim područjima. Ambrozija nema prirodnog neprijatelja čija bi sadnja mogla utjecati na njen razvoj, stoga je odgovornost vlasnika parcela ključna kako bi se koliko toliko doprinijelo njenom suzbijanju. No osim što je najagresivniji alergen ambrozija se može koristiti i kao ljekovita biljka. Pelud se koristi za antialergijske tretmane u zimskim mjesecima, koristi se i kao ulje za liječenje površinskih rana, zgnječeno lišće se može koristiti radi ublažavanja uboda insekata, može se koristiti za unutarnju uporabu kod visokih temperatura, crijevnih bolesti i bolesti ženskog reproduktivnog sustava. Prirodni recept kojim se mogu poslužiti alergičari na ambroziju je ispiranje usta i nosa čajem od kadulje, a najpoznatiji prirodni lijek za ublažavanje simptoma svih alergena je svakako ulje crnog kima. Ono što će vam svakako pomoći u borbi s ambrozijom ali i općenito je da brinete o svom imunološkom sustavu i zdravoj prehrani kako bi organizam bio spremniji za borbu protiv alergena.