Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.
U obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti, policijski službenici PU vukovarsko-srijemske uključuju se provedbom niza preventivnih aktivnosti, između ostalog i provedbom aktivnosti u sklopu nacionalnog preventivnog projekta “Zdrav za 5“. Inače, cilj ovoga Projekta, kojeg su nositelji Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, usmjerenog primarno prema djeci osnovnoškolskog (VIII. razredi) i srednjoškolskog uzrasta (I. i II. razredi) je prevencija ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću, podizanje razine javnozdravstvene svijesti te očuvanje i zaštita okoliša i prirode. Glavne aktivnosti projekta provodit će se u odgojno-obrazovnim ustanovama tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti ali i kontinuirano do kraja školske godine 2024./2025. diljem Županije vukovarsko-srijemske.
Najveći broj aktivnosti policijski službenici za prevenciju, kao nositelji projektnih aktivnosti, provode u sklopu prve komponente projekta, kroz edukativne radionice za učenike osmih razreda osnovnih škola na temu „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola“ te za učenike prvih razreda srednjih škola na temu „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe droga“.
Provodeći planirane aktivnosti, policijske službenice za prevenciju održale su danas predavanja učenicima osmih razreda u tri osnovne škole: Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Rokovci-Andrijaševci, Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna i Osnovna škola Gradište. U sklopu predavanja učenici su mogli saznati o štetnim posljedicama konzumiranja alkohola kod mladih, koje ne samo da loše utječe na njihov kognitivni i psihoemocionalni razvoj, već nastaju i mnoga kažnjiva ponašanja s kojima se policija susreće kada su u pitanju mladi i alkohol (vršnjačko nasilje, tučnjave, vandalizam, prometne nesreće). Upoznati su i s kaznenopravnim aspektima konzumacije alkohola, uz naglasak da su prekršajno i kazneno odgovorni već od 14 godine života.
Predavanja se nastavljaju provoditi i slijedeći tjedan za učenike srednjih škola s kojima će policijske službenice razgovarati o prevenciji ovisnosti i zlouporabi opojnih droga.
IZVOR: PU vukovarsko-srijemska