GALERIJA Donosimo vam bogatu povijest folklora u S. Mikanovcima!

Mikanovke sa Smotre u Vinkovcima 1942.,/IZVOR: Kolarević arhiva

PIŠE: Tomislav Raić

Među najstarijim objavljenim zapisima hrvatskih narodnih pjesama nalaze se i narodne pjesme iz sela Stari Mikanovci. Zapisivali su ih i objavljivali: Klotilda Kučera davne 1884., Ilija Abjanić 1886., Marko Petričević 1888. godine. U knjizi Hrvatske narodne pjesme (Knjiga sedma, Zagreb 1929., izdala Matica hrvatska) objavljeni su zapisi dvadeset narodnih pjesama iz Starih Mikanovaca. Ipak, možda najveći doprinos očuvanju šokačkih pismica i raznih napjeva, kako Šokadije tako i sela Stari Mikanovci, ostavlja jedan od najpoznatijih slavonskih etnomuzikologa Slavko Janković (rođen u Novim Mikanovcima), koji je četrdesetih godina 20. stoljeća zapisao brojne napjeve upravo u Starim Mikanovcima, a koje društvo danas ima u svojem repertoaru. Krajem 19. stoljeća, u Starim Mikanovcima djelovao je školski tamburaški zbor. Prema pisanju Tamburice od 15. rujna 1907. na poznatom Prvom tamburaškom sastanku 18. kolovoza 1907. u Zagrebu su se uz slavnog Franju Kuhača našli i mikanovački tamburaši s učiteljem Markom Petričevićem. 1918. u mjestu je osnovana Hrvatska čitaonica, čiji su članovi bili nosioci društvenog i kulturnog života sela sve do 1933. kada je rad Čitaonice bio zabranjen. Tada već djeluje i Ogranak Seljačke sloge Stari Mikanovci čiji članovi predstavljaju hrvatsku narodnu nošnju, riječ i glazbu na svojim nastupima. Tako su sudjelovali i na Smotri u Vinkovcima 1942. Seljačka sloga prestaje s radom 1954. Na tom tragu djeluje i sadašnje Kulturno umjetničko društvo Šokadija Stari Mikanovci osnovano 1967. godine. Već 1968. KUD organizira i osmišljava priredbu Mladost i ljepota Slavonije – reviju djevojaka, snaša i momaka u narodnim nošnjama. 10. veljače 2024. održana je 57. priredba Mladost i ljepota Slavonije. O etnološkim znakovitostima i vrijednostima Priredbe, u svojim stručnim radovima i predavanjima pisala je i govorila mr.sc. Ljubica Gligorević, dugogodišnja stručna suradnica manifestacije i predsjednica ocjenjivačkog suda.

Mikanovke sa Smotre u Vinkovcima 1942.,/IZVOR:        Kolarević/arhiva

Osnovni motiv i cilj društva je njegovanje i promocija kulturne baštine, čuvanje narodnih nošnji i običaja te edukacija djece i mladih o vrijednostima tradicijske kulture hrvatskog naroda. Pri KUD-u djeluju razne skupine:

• Folklorna: predškolci, osnovnoškolci i odrasla skupina

• Pjevačka: muška, mješovita i ženska skupina

• Tamburaška: dječja i odrasla skupina

• Svirači tradicijskih glazbala (samica, gajde, dvojnice)

Za svoj rad, ovo Društvo je tijekom godina primilo razna priznanja i nagrade, a i danas se ističu kao jedna od najuspješnijih izvornih skupina s područja Vukovarsko-srijemske županije. Neizostavni su nastupi Mikanovki i Mikanovčana u svim programima Vinkovačkih jeseni, a tijekom proteklih godina rada, KUD je nastupio gotovo na svim manifestacijama u Republici Hrvatskoj. Među najznačajnijima izdvajaju se: Vinkovačke jeseni, Međunarodna smotra folklora u Zagrebu, Đakovački vezovi, Brodsko kolo u Slavonskom Brodu, Smotra muških pjevačkih skupina Hrvatske u Ivanić Gradu, Šokačko sijelo u Županji, Na Neretvu misečina pala u Metkoviću, Festival dječjeg folklora u Kutini i Župsko ljeto u Župi dubrovačkoj. Poseban je bio nastup na 113. Dužijanci u Subotici 2023.

Mikanovački tamburaši 1931., IZVOR: Kolarević/arhiva

Kroz godine rada izdano je i objavljeno mnogo tekstova i publikacija o radu KUD-a i priredbi Mladost i ljepota Slavonije, snimljeno je i emitirano više radio i tv emisija te dokumentarnih filmova. Od navedenog, izdvajamo:

• film ”Čijalo kod strin’ Mare” – narodni običaji slavonskog sela iz 1968.

• monografiju ”Tebi Slavonijo” objavljenu 1997.

• ciklus emisija ”Iz hrvatske narodne baštine” 2013. (Počimalje iz Starih Mikanovaca, Mladi glazbenici iz Starih Mikanovaca, KUD „Šokadija“ Stari Mikanovci, Veseli intervju u Starim Mikanovcima) voditeljice mr.sc. Miroslave Hadžihusejnović Valašek.

• dokumentarac HRT-a Bećar budi bećari su ljudi iz 2015.

• glazbeni album ”Ide dika kapu najerio” – narodne pjesme, svatovski napjevi i kola iz Starih Mikanovaca koji je 2017. godine izdao Croatia Records.

• EU projekt ”WikiPenđer” čiji su korisnici bili djeca i mladi do 25 godina, a koji je proveden u partnerstvu s Općinom Stari Mikanovci tijekom 2022.

Dječji tamburaški zbor 1906., IZVOR: Raić/arhiva

Na nastupima, članovi KUD-a predstavljaju se u originalnim narodnim nošnjama, izvodeći pjesme i plesove uz glazbenu pratnju tamburaša i svirača tradicijskih glazbala (samica, gajde,dvojnice) te prema arijama, tekstovima i koracima zabilježenim u Mikanovcima, Starim ili Novim.

KUD Šokadija Stari Mikanovci svojim aktivnostima bitno doprinosi očuvanju hrvatske tradicijske kulture, pjesme i plesa Šokaca s prostora Slavonije i Srijema, promovira tradicijsko odijevanje kod mladih naraštaja kao i izradu novih dijelova narodnih nošnji u stilskom skladu s tradicijskim ruhom.

Ogranak Seljačke sloge Stari Mikanovci, IZVOR: Kolarević/arhiva