Je li baš sve oko budalaštine zvane ‘Noć vještica’ samo tako nevino kako se nastoji prikazati?!

Ilustracija/PEXELS

Halloween se širom svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, posljednjih desetak godina nameće kao ”blagdan” čije slavlje bi trebalo biti nešto što je ”pod obavezno”, moderno i zabavno. Marketinška propaganda i masovna ponuda dekoracija, kostima i slatkiša koje bi trebao imati svatko tko imalo drži do sebe je poprimila tolikog maha da se po ponudi u trgovinama ozbiljno približava ponudi božićnih dekoracija. Kao i svaka marketinška smicalica cilja prvenstveno na djecu koja, zbog pomalo izgubljenog običaja obilaženja susjedstva u potrazi sa slatkišima tijekom tradicionalnog pokladnog vremena u veljači, zbog onoga što vide u trgovinama, crtićima i reklamama Halloween zapravo smatraju – maškarama. Roditelji sve više pristaju na ovakvu zabavu oblačeći djecu u razna čudovišta, vještice i zle duhove, no malo roditelja zapravo promišlja o tome što Halloween zapravo jest i zašto bi ga mi katolici trebali zaobilaziti u širokom luku.

Halloween je zapravo poganski običaj koji povezujemo sa starim Keltima. Kelti su bili pogani koji su svoju godinu računali usklađujući ju s prirodom, tako su ju podijelili na dva razdoblja, zimski i ljetni dio godine, a svako razdoblje je imalo svoje svetkovine posvećene različitim bogovima. Halloween je tako zapravo nastao iz keltskog blagdana Samhaina za vrijeme kojih su se održavale višednevne gozbe slične rimskim bakanalijama, uz razvratne zabave i žrtvovanja. Vjerovali su da je u toj noći razlika između vidljivog i nevidljivog svijeta najmanja i da je moguće prijeći iz jednog svijeta u drugi. Keltima je Samhain bio vrlo važan u religioznom smislu i svi su bili obvezni sudjelovati u njemu.

No dolaskom kršćanstva ovaj blagdan iščezava, ali anglosaksonske zemlje, posebno Irska, sačuvale su tradiciju kojom na neki način su pokušavale pomiriti kršćanstvo s poganstvom, te se tako Halloween počeo slaviti pred liturgijski blagdan Svih Svetih. Proširio se iz Irske prvo na sjevernu Ameriku, preko irskih emigranata, a poslije i na cijeli svijet. Prema tradiciji, za Halloween duše umrlih dolaze na zemlju, stoga se ljudi oblače u strašne kostime, rade izrezbarene bundeve s upaljenim svijećama i slično ne bi li ih otjerali, a pogani su čak vjerovali da se ne smije ni izlaziti iz kuće da se ne bi sudarilo s nekom umrlom dušom. Elementi koji se pojavljuju u obilježavanju Halloweena su zapravo praznovjernog karaktera, ali dok neki danas na Halloween gledaju kao na nedužnu zabavu, neki ga shvaćaju itekako ozbiljno. Naime razne okultne prakse upravo Halloween slave ne iz nedužnih razloga nego upravo suprotno, baš iz vjerovanja da točno na taj dan mogu nešto posebno postići održavanjem raznih okultnih rituala i obreda.

Halloween ne pripada kršćanstvu, kršćanskim običajima i tradiciji, a posebno ga ne bi trebali predstavljati djeci kao nešto bezazleno i poticati ih na ”igre” koje uključuju duhove, vještice i slične okultne prakse i oblačiti ih u jezive kostime.

Kao odgovor na sve veći broj organiziranih Halloween partija posljednjih godina pokrenuta je inicijativa Holywin, kojom se upravo uoči svetkovine Svih svetih, organiziraju razne kateheze i molitvena bdijenja kako bi se dostojanstveno pripravilo za obilježavanje tog velikog blagdana kojim slavimo sve svece naše Crkve, ali i kako bi vjernicima ukazali na opasnosti koje proizlaze iz ”slavlja” Halloweena ili Noći vještica. Program ”Holywin – svetost pobjeđuje” se i ove godine održava diljem Hrvatske, tako da ako neki naši studenti ne dolaze na produženi vikend mogu birati zanimljive sadržaje u svim većim gradovima, u Zagrebu tako možete pogledati predstavu o blaženom Miroslavu Bulešiću, a u Splitu možete poslušati svjedočanstvo londonskog gangstera.

Ako želite saznati nešto više o samom Halloweenu preporučujemo vam knjigu ”Halloween” fra Josipa Blaževića, gvardijana našeg samostana svetog Antuna Padovanskog u Vinkovcima, u kojoj možete saznati odgovore na sva pitanja koja vas zanimaju.