Odavno svi u svojim garažama, spremištima, podrumima ili ‘iza kuće’ imamo zelenu, plavu, žutu i smeđu kantu, no prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, moglo bi se zaključiti kako smo – daltonisti koji ne znaju razlikovati boje spremnika, odnosno njihovu svrhu. Ipak, teško da smo baš toliko nepismeni (da ne iskoristimo drugačiju, težu riječ) pa da ne znamo kako otpad treba razvrstavati, ali da smo lijeni i galantni, to je već itekako vjerojatno.
Za razliku od jedne Međimurske županije gdje je odvajanje otpada na 54,7%, u Vukovarsko-srijemskoj županiji iznosi tek 20,6%. Nismo najgori, ali nismo niti u polovici najboljih. Zapravo, do nacionalnog prosjeka zaostajemo ogromnih 8,7 postotnih poena. Jedino što nas može tješiti jest činjenica da smo ostvarili porast od 7,4 postotna poena u odnosu na godinu ranije. Ima nade, ali sporo to ide, a i košta!
U našoj županiji prošle je godine prikupljeno ukupno 37.234 tona komunalnog otpada, što je 2,28% na razini Hrvatske ili 361 kilogram po stanovniku. Gledajući na godišnjoj razini, svatko od nas bacio je 9 kilograma manje otpada.
Po pitanju korisnog iskorištavanja otpada, odnosno oporabe, prednjači Međimurska županija s 56,1%, mi smo na 30,2% oporabe, a nacionalni prosjek je 37,7%. Od nas su lošiji samo u sedam županija.
Što se tiče odvojenog prikupljanja otpada, stopa u županiji iznosi 20,56%, a najuzorniji su u Tompojevcima (31,73%) i Ivankovu (30,13%), dok su Vinkovčani na 27,01%. Ipak, U Vinkovcima je ostvaren napredak od 12,3 postotna poena što nas svrstava na deveto mjesto među gradovima s najvećim porastom. Deseti je Vukovar s porastom od 10,9%.
Zanimljiva je veza između ovog porasta odvajanja otpada u Vinkovcima s povećanjem cijena usluga odvoženja otpada koja se dogodila upravo prošle godine. Očito i ovdje vrijedi da se opametimo tek kad nas ‘udare po džepu’.
Sramota Vukovarsko-srijemske županije je Trpinja gdje se prikuplja svega 3,25% odvojenog otpada.
Inače, Prema obvezama koje smo prihvatili od Europske unije, do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada u Hrvatskoj na prosječnih 10 posto, dok je u prošloj godini ta stopa iznosila i dalje visokih 52 posto.