Napokon sjetva bez stresa; Dabro obećao isplatu 94,7 milijuna eura predujma do petka!

IZVOR: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva

Kako smo već danas i pisali, započeo je proces isplate predujma poljoprivrednicima za početak sjetve. Prvi je put ovo kako poljoprivrednici na vrijeme dobivaju novce za sjetvu, dok su uobičajene i negativne prakse nerijetko bile da novac na račune ‘sjedne’ dosta nakon što sjetva već prođe.

U sljedeća tri dana ukupno će biti isplaćeno 94,7 milijuna eura. Kroz duži period poljoprivrednici ističu probleme oko isplate poticaja te smo u skladu s potrebama poljoprivrednika osigurali isplate potpora do kraja godine, kako bi naši poljoprivrednici mogli krenuti u kvalitetnu sjetvu. Danas kreću isplate predujma poljoprivrednicima te ćemo u razdobljima koja su pred nama sličnim intervencijama olakšavati i osiguravati neometanu poljoprivrednu proizvodnju, najavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro.

 Poznat je i redoslijed isplate predujma pa će tako prvi novci ići na račun poljoprivrednika koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za 2024. godinu.

Do kraja godine isplatit ćemo ukupno 245 milijuna eura, naglasio je Dabro pa najavio kako će se, nakon što završe stručne procjene za svako pojedino poljoprivredno gospodarstvo, na tjednoj bazi do 30. studenoga isplatiti dodatnih više od 100 milijuna eura, dok će ostatak od 45 milijuna eura biti isplaćen do kraja godine, čime će ukupan iznos isplata.

Isplata predujma provodit će se od 16. do 18. listopada, a prema planu, dodatna potpora dohotka za mlade poljoprivrednike bit će isplaćena u srijedu, 16.listopada 2024., i to za 4.931 korisnika.

Osnovna potpora dohotku za održivost za 74.531 korisnika bit će isplaćena od 16. do 18. listopada 2024., dok će dodatna preraspodijeljena potpora dohotku za održivost biti isplaćena od 17. do 18. listopada 2024. za ukupno 73.880 korisnika.

Isplata predujma kontinuirano će se provoditi sljedeća dva mjeseca za ove intervencije, kao i za Intenziviranu raznolikost usjeva i Plaćanja za područja s prirodnim i ostalim ograničenjima.

Svjesni smo da su potrebna dodatna rasterećenja poljoprivrednika, kao i da su pred nama izazovi koji traju dugi niz godina. Proizvodnja hrane, a posebno osiguravanje samodostatnosti, stvara preduvjete za opstanak ruralnih sredina te pruža sigurnost u kriznim vremenima. Mi danas moramo biti u stanju prehraniti sebe, a to ćemo postići prilagođavanjem na klimatske promjene te ulaganjem u suvremene tehnologije i optimiziranjem poljoprivredne proizvodnje, zaključio je Dabro.