U Vinkovcima je večeras održana Godišnja skupština vatrogasaca Vukovarsko-srijemske županije, zajednice koja je osnovana 1993. godine, a koja koordinira rad svim vatrogasnim postrojbama u županiji. Riječ je o zahtjevnom organizacijskom poslu koji broji čak 55 postrojbi, od čega 4 javne, s više od 3 tisuće ljudi.
U prošloj godini, po pitanju intervencija, odrađeno je njih čak 1.600 intervencija od čega je najveći broj bio vezan uz oluju 19. srpnja prošle godine. Kako bi cijeli sustav funkcionirao, osposobljavanje je ono u čemu leži ključ funkcioniranja sustava.
– Svake godine radimo osposobljavanja i uvježbavanja naših vatrogasaca tako da je prošle godine uvježbana 291 osoba pa u županiji imamo 62 nova vatrogasca! Po pitanju ostalih aktivnosti radimo puno s vatrogasnom djecom i mladeži kojih je petstotinjak, a cijela zajednica broji 3 tisuće ljudi. Imamo 1.000 operativnih vatrogasaca, znači ljudi s položenim ispitom i liječničkim uvjerenjem o sposobnosti za djelovanje. Mladi su nam izuzetno bitni jer je riječ o dobrovoljnim vatrogascima, a njih se mora stvarati jer je vatrogastvo poziv, a ne zanimanje pa su djeca opstojnost vatrogasaca, istaknuo je županijski vatrogasni zapovjednik Krešimir Jelić.
Godišnju svečanost vatrogasaca pozdravio je Ivan Bosančić, gradonačelnik Vinkovaca, grada koji godišnje izdvaja milijunske iznose za funkcioniranje vinkovačke javnovatrogasne postrojbe koja je okosnica županijskog vatrogasnog sustava.
– Ovo je organizacija za koju vjerujem kako najbolje funkcionira od svih sustava na području županije s obzirom na njihov ustroj koji je gotovo pa vojnički. Ipak, sve što rade, u fokusu im je čovjek i humanost te je taj način života vatrogasca izvanredan. Ne mogu zahvaliti samo njima veći i njihovim obiteljima, jern ije lako biti član obitelji u kojoj glav kuća ima dežurstva, redovito izlaganje pogibeljnim opasnostima stoga je to specifično zanimanje koje zaslužuje naše poštovanje, istaknuo je vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić.
Kako bi sustav funkcionirao, osim ulaganja u ljudske resurse, neophodna su i kontinuirana ulaganja u opremu, pogotovo onu specijalističku koja se rijetko koristi, ali čije postojanje – spašava živote!
– Prošle godine imali smo jedan period od 33 dana rada na sanacijama posljedica nevremena, a onda su ovo prilike da se vatrogascima zahvalimo na zajedničkom radu u takvim situacijama. Najvažnije je imati spreme ljude za izvanredne situacije, a tu su vatrogasci upravo prva terenska pomoć koja je specijalizirana za izvanredne situacije. Kako bi im olakšali posao, Vukovarsko-srijemska županija kontinuirano pomaže kroz financiranje specijalističke opreme, poput potražnih timova i aktivnosti na vodi, istaknuo je voditelj službe Civilne zaštite Vukovar Stjepan Draganić.