Razmišljate o solarima? Svi odgovori iz tvrtke koja je instalirala najveću krovnu elektranu!

IZVOR: Eko-sustav

Kao izvođač radova, tvrtka Eko-sustav nedavno je za američku tvrtku Jabil u Osijeku instalirala izvanrednu elektranu opremljenu s nevjerojatnih 11.000 solarnih panela snage 4.741,10 kWp! Posao izgradnje fotonaponske elektrane na JABIL-u je dobila tvrtka Resalta, dok je izvođač radova bio Eko-sustav. Ovaj projekt ne samo da demonstrira posvećenost održivoj energiji, već i značajno doprinosi energetskoj neovisnosti i ekološkoj svijesti u regiji, a realizacijom ovog projekta, Eko-sustav je postavio nove standarde u obnovljivim izvorima energije.

Investiranje u vlastitu elektranu može biti jedan od najboljih načina za zaštitu novca od inflacije iz nekoliko razloga:

  • Stabilnost troškova: Vlastita elektrana smanjuje ovisnost o promjenama cijena energenata na tržištu, čime se dugoročno osiguravaju stabilni troškovi energije.
  • Povrat investicije: Uz poticaje i subvencije za obnovljive izvore energije, ulaganje u elektranu može donijeti značajan povrat u obliku ušteda na računima za struju.
  • Održiva energija: Obnovljivi izvori energije, poput sunca ili vjetra, ne podliježu inflacijskim pritiscima na iste način kao fosilna goriva, čime se smanjuje rizik od povećanja troškova.
  • Povećana vrijednost imovine: Vlastita elektrana može povećati vrijednost nekretnine, čime se osigurava dodatna financijska sigurnost.
  • Dugoročna stabilnost: Ulaganje u obnovljive izvore energije podržava održivu budućnost, čime se smanjuje ranjivost na ekološke i ekonomske krize.
IZVOR: Eko-sustav

Sve ove prednosti čine ulaganje u vlastitu elektranu privlačnom opcijom za zaštitu imovine od inflacije, tako tvrdi Igor Gavrić, direktor tvrtke Eko-sustav d.o.o., čovjek koji je, oživio Eko-sustav te ga u kratkom roku postavio na čvrste noge. Danas Eko-sustav čini jednu od najperspektivnijih gospodarskih priča Vukovarsko-srijemske županije.

Želja je dovesti zelenu tranziciju u Hrvatsku, a upravo se ova i protekla godina pokazala kao najbolji trenutak što zbog EU fondova, što zbog osvještavanja građanstva o vrijednostima ekoloških sustava, ali i značajnim uštedama koje oni omogućavaju. Svaki početak je izazovan, a mi smo morali pronaći materijale, kvalitetne inženjere i montere pa onda i steći iskustvo, pojašnjava Gabrić o izazovima s kojima su se susreli u proteklom razdoblju.

S više od 25.000 instaliranih panela na krovovima širom Hrvatske i više od 5000 kilovata zelene, sunčane energije, tvrtka Eko-sustav vodeći je pružatelj solarnih elektrana i energetskih rješenja. Rade usluge po sistemu „ključ u ruke“, uključujući savjetovanje, projektiranje, prikupljanje dokumentacije, montažu, puštanje elektrane u trajni rad te njezino održavanje.

Cijeli postupak traje između 60 i 90 dana. Prvo se prikuplja sva potrebna dokumentacija i projektira elektrana u skladu s potrebama klijenta. Nakon toga, određeni dijelovi dokumentacije šalju se HEP-u na odobrenje. Montaža je zapravo najbrži dio procesa, jer naši monteri obično završavaju posao unutar dva dana, bez stresa i bez opasnosti od oštećenja postojeće krovne konstrukcije, pojašnjava Gavrić.

IZVOR: Eko-sustav

Igor Gavrić ističe da je interes za solarnim elektranama vrlo veliki, no zbog ograničenja postojeće infrastrukture u Hrvatskoj, postoji rizik da bi se u narednim godinama moglo otežati ishođenje dozvola za ugradnju zbog preopterećenja mreže. Stoga, sada je pravo vrijeme za ulaganje u solarne sustave.

Klijente pronalazimo diljem Lijepe naše, no većina su Slavonci. Iako Dalmacija ima više sunčanih sati, to ne znači da solarne elektrane nisu isplative u Vukovaru, Osijeku ili Vinkovcima. U stvarnosti, solarne elektrane su isplative u svim dijelovima zemlje, a naši klijenti to već dobro osjete kroz vlastitu proizvodnju energije, tvrdi Gavrić, pa dodaje

Solarne elektrane isplative su za svakoga jer se njihova veličina prilagođava specifičnoj potrošnji korisnika. Ne postoji jedna veličina elektrane koja bi svima omogućila isti povrat na investiciju, budući da se ulaganja razlikuju, iako je cijena kWh jednaka za sve. Očekivani povrat na investiciju kreće se od šest do osam godina, ali uz podršku lokalnih zajednica i europskih fondova, taj se period može značajno smanjiti. Naši poslovni korisnici često ostvaruju povrat već sljedeće godine. Cilj nam je svima pružiti mogućnost energetske neovisnosti – zamislite da svaki mjesec plaćate jedan račun manje, zaključuje Gavrić.

IZVOR: Eko-sustav