UTRKA S (NE)VREMENOM Ostalo još dvadesetak posto površina pod pšenicom

Glavni urednik Vinkulje Ivan Valentić vrši posljednjih dvadesetak hektara ovogodišnjeg uroda pšenice, FOTO: Ivan Valentić

Prijevremena žetva koja se na našim njivama privodi kraju, trebala bi, ukoliko su se poštivala sva pravila struke, donijeti nešto veće prinose od standardnih. Međutim, prema prvim analizama, rano sazrijevanje zrna ostavilo je traga na kvaliteti pa je vrlo vjerojatno kako će većina uroda ipak biti tek treće i četvrtke klase.

A kakva je situacija sa cijenama? NA međunarodnim burzama roba, cijena pšenice četvrte klase iznosi 226,75 eura po toni, dok hrvatski otkupljivači ‘široke ruke’ ratarima nude skromnih 150 eura po toni. Ako se vratimo na kune, riječ je o 1,13 kuna po kilogramu pšenice. Sramota!

Naime, kada se ukalkuliraju ulazni troškovi, nakon predane/prodane pšenice po navedenim domaćim cijenama, poljoprivrednik je uspio doći ‘do nule’ ukoliko uspije ostvariti prinos od 6 tona po hektaru, što je inače hrvatski prosjek kada se uzmu u obzir sva proizvodna područja. Gledajući Slavoniju, odnosno istočnu Hrvatsku, prosječni mikrolokacijski prinosi kreću se između 5 i 9 tona po hektaru, a koji, osim o kvaliteti samog tla, ovise i o ulozima ratara u sredstva za gnojidbu i zaštitu.

Međutim, ove godine osnažen je i još jedan vanjski element, a riječ je o glodavcima čija najezda predstavlja sve veći problem na zasijane jesenske kulture zbog sve blažih zima i nemogućnosti suzbijanja istih otkako smo ušli u Europsku uniju. Naime, brojna učinkovita sredstva te 2013. godine došla su na zabranjenu listu čime su ratari ostali na samo jednom učinkovitom sredstvu koje je zbog velike potražnje – nedostupno na tržištu.

Ipak, uz sve navedene čimbenike, ratari u ovom trenutku imaju većih briga od cijena na tržištu i ostalih dobro poznatih problema. Žetva je ove godine itekako uranila te se mora obaviti prije najavljenog nevremena. Da zlo ne dolazi samo, pokazuju najnoviji vremenski podaci prema kojima, najavljeno nevrijeme za idući tjedan ipak – već danas stiže. Prema optimističnim procjenama, do sada je ovršeno oko 80 posto pšenice pa ratari u ovim trenucima diljem slavonskih žitnica vode bitku kombajnima za svaki klas kako ne bi propao pod obilnom kišom koja se najavljuje.