
Prije otprilike mjesec danas započeli su radovi na izgradnji vanjskih bazena, neposredno uz postojeće plivalište Lenije, čime će Vinkovci napokon dobiti jedno visokokvalitetno kupalište za sve generacije. Kako to već biva u Vinkovcima, najstarijem naseljenom mjestu u Europi, gdje god se izvode građevinski radovi, veće su šanse kako će ‘nešto’ biti pronađeno nego što neće.
Upravo takva je situacija i na lokalitetu budućeg bazena, gdje su arheolozi vinkovačkog muzeja na dubini nešto većoj od jednog metra, nadzirući radove na ovom gradilištu, došli do zanimljivih otkrića. Prema riječima ravnatelja muzeja Hrvoja Vulića, sasvim očekivano, s obzirom kako su arheolozi imali ‘posla’ i prilikom gradnje zatvorenog plivališta 2008. godine.
– Pronašli smo radioničke i otpadne jame iz Rimskog vremena, od drugog do četvrtog stoljeća i ogromnu količinu nalaza. Riječ je od oko 80 komada rimskog novca, brončane fibule, keramičke predmete među kojima se posebno ističe pečat za amfore, vrlo vjerojatno za proizvodnju ribljeg umaka. To je iznimno važno jer je proizvodnja bila regulirana od strane države, a ne privatni posao. Tako da sad imamo sve više dokaza kako su se amfore proizvodile i u Cibalama, naglasio je Vulić.
Prema riječima ravnatelja Vulića, istraživanja bi trebala biti gotova do petka, a nakon čega se može nastaviti s radovima izgradnje bazena. Sama vrijednost pronalazaka, ugrubo rečeno, kreće se od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća eura, a preciznije će se znati nakon restauracije i konzervacije.
– Ovo dokazuje kako je prostor Vinkovaca iznimno važan, arheološki i to u kontekstu od 8 tisuća godina. Na svakom projektu pronalazimo određena otkrića koja dokazuju život u tom periodu, ali i važnost Vinkovaca u rimskom razdoblju. Vjerujem kako će i u budućnosti biti još ovakvih pronalazaka od kojih je profitirao naš vinkovački Muzej upotpunjujući vlastiti fundus, podcrtao je Bosančić koji je obišao ovaj lokalitet.









