Završen velebni objekt koji povrtlarstvo i voćarstvo istoka Hrvatske diže na nove razine!

Nakon desetak godina intenzivne pripreme projekta, ‘krstarenja’ kroz birokratske zavrzlame i traženja izvora financiranja, nadomak smo konačnog početka rada Agrotehnološkog centra u Cerni. Riječ je o ključno investiciji Vukovarsko-srijemske županije kroz koju se želi poboljšati produktivnost poljoprivredne proizvodnje uz maksimalizaciju prihoda proizvedenih dobara.

Uspješno obavljenim tehničkim pregledom građevine za za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura stiglo se do konačnog čina ispunjenja svih uvjeta za puštanjem u rad ovog objekta.

ATC se nalazi u neposrednoj blizini novoizgrađenog sustava navodnjava Blato-Cerna površine 556 hektara, a koji za namjenu ima intenzivniju proizvodnju povrtlarskih kultura koje se, s izgradnjom ATC-a, mogu dodatno dorađivati, skladištiti i pakirati što će dovesti do povećanja cijene poljoprivrednih proizvoda kroz povećanje krajnje kvalitete i plasman izvan sezone.

Koliki je značaj ATC-a za budućnost visoko dohodovne poljoprivredne proizvodnje svojedobno je za Vinkulju pričao i jedan o ponajvećih povrtlarskih proizvođača Mirko Bošković.

Naime, sada se povrće doslovce prodaje s polja, dok bi s takvim jednim objektom dobili skladišne kapacitete s kontroliranim uvjetima čime bi mi proizvođači onda prodavali povrće kad nam odgovara, pa i izvan sezone kada je cijena puno veća, rekao je tada Bošković za Vinkulju.

ATC je dio sveobuhvatnog plana Vukovarsko-srijemske županije koji za cilj ima smisleno ulaganje u poljoprivredu, a uz Blato Cernu obuhvaća i navodnjavanje na nedalekom lokalitetu Ervenica u Privlaci i Otoku čime su stvoreni proizvodni kapaciteti od 1296 hektara zemljišta pod navodnjavanjem što je ključna polazna točka za povrtlarstvo.

Kada su s početkom izgradnje ATC-a u Ministarstvu poljoprivrede napokon uvidjeli mogućnosti i ciljeve ovog projekta koji je isključivo djelo zaposlenika Vukovarsko-srijemske županije i Razvojne agencije VSŽ, a ne politike i političkih ideja prije šest godina odlučili su se na području Hrvatske, u svakoj županiji, izgraditi po jednu hladnjaču za voće i povrće uvidjevši koliki je to potencijal za domaću proizvodnju.

Nositelj ovog projekta, koji je financiran iz Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, je Vukovarsko-srijemska županija, dok je partner Općina Cerna.