
Početkom mjeseca Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine u postupak savjetovanja s javnošću pustila je prijedlog Zakona o grobljima. Osim što će se ovim zakonom napokon trajno riješiti pitanje spomenika koji veličaju četnike i četništvo, a koji postoje diljem Hrvatske, rješava se i značajan niz problema s kojima se susreću obitelji preminulih po pitanju posljednjih počivališta njihovih najmilijih.
Ako se ovaj Zakon usvoji, napokon će tako biti regulirano i pitanje posipanja pepela iz urni. Naime, prema postojećem Zakonu, to je moguće sada učiniti samo na grobljima, no ubuduće će to biti mogući i na drugim lokacijama, a o čemu će odlučivati gradovi i općine.
Od drugih značajki ovog zakon izdvojimo i kako će se premještanje groba, umjesto dosadašnjih 100 godina, moći izvršiti već nakon 30 godina, a ako je to u interesu države i za – 10 godina.
Isto tako, smanjeni su i rokovi vezani uz sam ukop. Tako je do sada važilo pravilo kako između dva ukopa na isto grobno mjesto mora proći 15 godina, no ubuduće bi za to trebalo samo deset godina.
Posmrtni ostaci koji se nalaze u grobu mogu se spustiti u produbljenje groba nakon proteka 10 godina od ukopa, ako nije drugačije određeno odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave, pod uvjetom da su se ostvarili uvjeti za spuštanje u produbljenje groba.
Premještanje posmrtnih ostataka u grobnici radi oslobađanja ukopnog mjesta za novi ukop može se obaviti nakon proteka 20 godina (trenutno 30 godina) od ukopa u grobnicu, ako nije drugačije određeno odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave, pod uvjetom da su se ostvarili uvjeti za sabiranje i zbrinjavanje posmrtnih ostataka.
Savjetovanje s javnošću traje do sutra, a u isto se sa svojim prijedlozima i kritikama možete uključiti i vi putem ovog linka.